Apple, Yeni İşletim Sistemi iOS 11’i Duyurdu

0
265
views
iOS 11

San Francisco’da düzenlenen WWDC 2017 etkinliğinde Apple, iOS işletim sisteminin yeni sürümü olacak iOS 11’i tanıttı. 

Apple kullanıcıları uzun süredir yeni işletim sistemi sürümünü beklemekteydi. WWDC 2017 etkinliği ile kullanıcılar birçok özellik hakkında açıklamalar edindi. İşte, Apple kullanıcılarını karşılayacak olan iOS 11’in özellikleri

 Yeni Kontrol Merkezi

Apple cihazlarda arayüz ekranında kaydırılarak açılan kontrol merkezi, hücresel veri gibi özellikleri kapsamıyordu ve bu kullanıcıları oldukça zorluyordu. Yeni sürüm ile kontrol merkezi görünümü tamamen yenilendi ve hücresel veri özelliği eklendi.

Alışveriş Merkezi Gibi Yerlerde de Apple Maps Kullanılabilecek

Apple Maps, yeni sürüm ile daha detaylı hale getirildi. Alışveriş merkezi gibi kapalı alanlarda Apple Maps kullanılabilecek. AVM içerisinde hangi mağazanın nerede bulunduğunu veya havayollarında tabelalara bakmadan istediğiniz yere daha kolay ulaşabileceksiniz.

Aynı zamanda navigasyon olarak da kullanılabilen Apple Maps, şerit takip sistemini de kullanmaya başlayacak.

App Store Kullanımı Değiştirildi

Apple kullanıcıları, App Store içerisinde aradıkları uygulamayı bulmakta oldukça güçlük çekebiliyordu. iOS 11 ile App Store tasarımı daha kullanışlı hale getirildi. Ayrıca “Bugün” adlı bir bölüm oluşturularak her gün, kullanıcıların beğenisine yeni uygulamalar sunulacak.

Dosya Klasörü Eklendi

Android kullanıcıları ile Apple kullanıcılarını ayıran en büyük özelliklerden birisi de Dosyalar klasörüydü. Önceki iOS sürümlerinde bu klasör bulunmazken Apple kullanıcılarına büyük kolaylık sağlaması açısından iOS 11 ile “Dosyalar” klasörü getirildi.

Siri Geliştirildi

Akıllı asistan Siri, yeni sürüm ile birlikte büyük oranda geliştirildi. Artık kullanıcıları iki kat daha iyi tanıyor ve daha kişisel önerilerde bulunuyor.

Aynı zamanda, üçüncü parti uygulamalarına gerek duymadan İngilizce’den diğer dillere çeviri yapabiliyor. Türkçe ise gelecek güncellemeler ile eklenir mi bilmiyoruz.

Peki, iOS 11 Ne Zaman Çıkacak?

iOS geliştiricileri için beta sürümünde yayınlanan iOS 11 şu an kullanılabilir durumda. Diğer tüm kullanıcılar için ise Eylül ayında kullanıma hazır olacağı şeklinde ifadeler kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here