Android’in Başı Asacub Virüsü ile Dertte

0
220
views

Android kullanıcılarını hedef alan Asacub virüsü bankacılık bilgilerinizi hedef alıyor. Peki bu virüsten nasıl korunabiliriz? Detaylar haberimizde.

İlk teşhis edildiğinde bilgi çalma yazılımı olarak göze çarpan Asacub virüsü, Rusya, ABD ve Ukrayna gibi ülkelerde çevrimiçi bankacılık yazılımları kullanan kullanıcılarını hedef aldığı ortaya çıktı. Asacub Truva Atı son olarak mobil bankacılık sektörünü hedef alan 10 yaygın zararlı yazılım arasına girdi.

İlk olarak Haziran 2015 yılında fark edilen yazılım, iletişim listelerine, tarayıcı geçmişini ve uygulama listelerine ulaşabiliyordu. Ayrıca sisteme giriş yapan virüs cihazın ekranını engelleme imkan sunuyor.

Kaspersky Lab uzmanları Asacub Truva Atı‘nın son versiyonunda bankacılık uygulamalarında oturum açma sayfalarını taklit ederek dolandırıcılık sayfaları ile donatılmış yeni versiyonunu keşfetti.

Kaspersky Lab kullanıcılara zararlı yazılım bulaştırmayı amaçlayan 6500 adet girişimi tespit etti. Bu da Asacub virüsünü haftanın en popüler mobil Truva atlarından biri konumuna getirdi.

Peki Asacub virüsünden nasıl korunacaksınız?

Bu zararlı yazılımdan korunmak için Google Play dışından APK dosya türündeki uygulamaları cihazınıza yüklememeniz. Ayrıca cihazınıza bir anti virüs yazılımı kurarak da bunun önüne geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here