Android Her Geçen Gün iOS’un Gerisinde Kalıyor

0
203
views

Apple iOS 9‘un Ocak ayı itibari ile kullanım oranlarını açıkladı. iOS son sürümü ile kendine güç katmaya devam ederken Android‘in son sürümü geri kalmış durumda.

Rakiplerine nazaran güncelleme konusunda oldukça başarılı olan Apple, iOS 9 güncellemesini iPhone 4S cihazlara vererek bunu bir nevi kanıtlamıştı. iPhone, iPad ve iPod Touch arasında toplam 20 farklı cihaz iOS 9 desteği veren Apple, her ay açıkladığı kullanım oranları bu ay da açıkladı.

iOS 9 Kullanım Oranları

Yukarıdaki pasta grafikte iOS 9‘un kullanım oranlarını detaylı olarak görebilirsiniz. iOS 9 %76‘lık bir oran ile lider iken, iOS 8 hala %17‘lik bir paya sahip durumda. Daha önceki sürümler ise %7‘lik bir pay almış durumda.

iOS’un rakibi Android platformunda ise işler hiç yolunda gitmiyor. Ocak ayının başında Google tarafından açıklanan kullanım oranları aşağıdaki gibi.

Android Kullanım Oranları

Resimde de görüldüğü gibi Android’in son sürümü Marshmallow kullanım oranı sadece %0.7. Bir önceki Android sürümü Lollipop ise %32.6’lık bir orana sahip. Tabi bu durumun cihaz üreticilerinin henüz Android 6.0 Marshmallow güncellemesini dağıtmaya başlamamasından kaynaklanıyor. Cihaz üreticileri güncellemeye başlayıp, yeni çıkan cihazların da son sürüm ile çıktığı durumda Marshmallow kullanım oranın da artacağı kesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here